Get Adobe Flash player

پیشگیری و درمان مشکلات زانو با یوگا

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است که حرکات لولایی بصورت باز شدن و خم شدن و همچنین تا حدودی حرکات چرخشی حول محور طولی را دارا می باشد . اصولاً مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدگی است و این به جهت نیروهای زیادی است که این مفصل می بایست متحمل شود . شاید تعجب آور باشد که بدانید در حین راه رفتن معادل 1/5برابر وزن بدن به زانو نیرو وارد می شود . این فشار در حین بالا رفتن از پله 3 الی 4 برابر و در حین چمباتمه زدن یا دو زانو نشستن به 8 برابر وزن بدن افزایش می یابد . بنابر این مفصل زانو یكی از مهمترین و محوری ترین مفاصل بدن محسوب شده و می بایست در حفظ سلامتی و نگهداری آن کوشا باشیم . مفصل زانو به وسیله استخوان کشکک از ضربات مستقیم محافظت می شود . ممکن است كشكك زانو در برخی موارد دچار دررفتگی شده و از محل طبیعی خود جابه‌جا شود . دررفتگی کشکک زانو معمولا به علت ضعف عضلات داخلی ران یا تقویت بیش از اندازه عضلات خارجی ران ایجاد می گردد . دررفتگی كشكك زانو موجب درد و تورم در بخش پشتی كشكك شده و در هنگام خم و راست كردن زانو درد شدیدی تجربه می گردد . با تقویت عضلات داخلی ران خواهید توانست از این تجربه ناخوشآیند پیشگیری كنید و یا در صورتی که به اين عرضه مبتلا هستید به بهبود آن كمك نمائید .

 

حركت اول:

به پهلو و بر روی یك سمت بدن خود دراز بكشید . با انقباض عضلات چهار سر ران ( عظلات جلوی ران ) پای بالايي را منقبض كرده و آن را با زانوی کاملا صاف به اندازه 20 سانتی‌متر بالا بیاورید . مکث کوتاهی داشته باشید و به آرامی پا را به پائین برگردانید . این حركت را در 3 نوبت و در هر نوبت 10 بار تكرار كنید .

 

حركت دوم:

 

به پشت بر روی زمین قرار گیرید و بر روی آرنج خود تكیه كنید . پاها را در مقابل خود صاف و کشیده قرار دهید . سپس یكی از پاها را از زانو خم كنید و كف آن پا را روی زمین قرار دهید ( اگر كشكك شما دچار دررفتگی می باشد  پای سالم خود را خم كنید . )‌ حال به آرامی عضلات ران پای دیگر را منقبض كرده و با زانوی کاملا صاف آن را 10 الی 30 سانتی‌متر از سطح زمین بالا بیاورید و بعد به آرامی بر روی زمین برگردانید . حركت را در 3 نوبت و در هر نوبت 10 بار انجام دهید .

 

حركت سوم:

 

بایستید و پاشنه یک پای خود را بر روی سطحی  با ارتفاع 30 سانتی‌متر قرار دهید . حال می بایست بدون خم كردن زانو به سمت جلو خم شوید تا جایی كه كشش را در پشت ران خود احساس كنید . آگاه باشید که پشت خود را گرد نکنید و به عضلات کمر خود فشاری وارد نسازید ، بلکه فقط باید از كمر به سمت جلو خم شوید . به مدت 15 تا 30 ثانیه در این كشش مطلوب باقی بمانید . این حركت را 3 بار برای هر پا و در 3 نوبت انجام دهید .

تقویت عضله چهارسر ران

 

برای تقویت عضلات ران خصوصاً عضله چهارسر می توانید از انقباض ایزومتریک این عضله بهره بگیرید . برای این کار بر روی زمین نشسته و هر دو پای خود را صاف و کشیده نگهدارید . سپس عضلات چهارسر هر دو ران خود را منقبض کنید . این انقباض باید با شدت باشد ولی نه در حدی که موجب افزایش درد زانو گردد . برای انقباض عضلات چهارسر ران می توانید پشت زانوها را به کف زمین فشار دهید . انقباض را  به مدت ده ثانیه نگهدارید و سپس آرام رها کنید . این حرکت درمانی را می توانید دو تا سه بار در روز و هر بار 5 الی 10 مرتبه انجام دهید و بتدریج تعداد را به دو بار در روز و به تعداد 20 الی 30مرتبه افزایش دهید .


یکی از راه های درمان صدمات زانوها یوگا  و حرکت های فیزیکی آن يعنی آساناهای یوگا است . در ادامه به تعدادی از این حرکات درمانی صدمات زانو در یوگا  که موجب بهبود ، تقویت و انعطاف پذیری زانوها شده و احتمال آسیب به زانو را نیز کاهش می دهد می پردازیم . خاطر نشان می سازد که قبل از انجام آساناهای یوگا لازم است تا از نظر پرشک خود در خصوص این حرکات آگاه شوید و اگر مبتلا به عارضه های زانو می باشید حرکات را تحت نظر مربی مجرب انجام داده و توانایی خود را در اجرای حرکات در نظر داشته باشید .

 شاواسانا ( Savasana ) وضعیت جسد

در کلاس های یوگا از شاواسانا بعنوان یک ریلکسیشن قوی استفاده می گردد و این وضعیت قبل ، حتی در بعضی مواقع در اواسط و همچنین در پایان حرکات یوگا انجام می گیرد . شاواسانای پایانی مهمترین و پیچیده ترین بخش کلاس یوگا بوده و توسط مربی توانمند به کاربردی ترین بخش کلاس یوگا تبدیل می گردد! هدف از انجام این تمرین آرامش و رهایی در بدن ، ذهن و روح می باشد و  به کارآموزان کمک می کند تا حس و شناخت بهتری نسبت به بدن ، تنش ها و آرامش درونی خود پیدا کنند . با گردش آگاهی در این بخش مهم کلاس یوگا ما به تربیت آگاهانه ذهن خود می پردازیم . در باشگاه تخصصی یوگا پرنده آزاد 30 الی 40 دقیقه از زمان کلاس آموزشی به این بخش اختصاص داده شده است که کارآموزان با هدایت گام به گام و تدریجی مراحل مختلف آن توسط مربی ، همراه با کسب آرامش عمیق به بهبود یا تخفیف عوارض و یا مشکلاتی مانند خستگی ها ، عصبانیت ها ، دیابت ، سوءهاضمه ، بی خوابی  و . . .  خود کمک می نمایند . ریلکسیشن ( Relaxation ) تمدد اعصاب 

اولین گام در یوگا یادگیری آرامش بخشیدن به ذهن و جسم است . مسلماً با تجربه این آرامش بسیاری از دردها ، منجمله دردهای زانو آرام می گردد . در باشگاه یوگا پرنده آزاد کارآموزان می آموزند که چرا ریلکسیشن در تمرین های یوگا ضروری است و تکنیک های مختلف ریلکسیشن به آنان آموزش داده می شود . شاگردان یوگا پس از مدتی خواهند آموخت که که چگونه جسم و روح خود را آرامش دهند و از تمامی افکار و احساسات منفی و نیز دردهای فیزیکی خود رهایی یابند . رهای رها . . .

 بالاسانا ( Balasana ) وضعیت کودک 

وضعیت کودک یا بالاسانا که در تصویر پائین ملاحظه می فرمائید نیز در آساناهای یوگا یکی از وضعیت های استراحت محسوب می گردد . در صورتی که به مدت 30 ثانیه الی یک دقیقه در این وضعیت باقی بمانید از کاربرد درمانی آن در جهت کاهش استرس بهره مند خواهید شد . از دیگر فوائد وضعیت کودک می توان به آرامش ذهن ، از بردن دردهای کمر و گردن و درمان بیماری های معده و روده اشاره نمود . توجه داشته باشید که افراد مبتلا به عارضه های زانو می بایست از انجام این وضعیت بدون نظارت و توصیه های مربی مجرب اجتناب نمایند .

 

سوپتا پاوان موکت آسانا ( Supta Pawanmuktasana ) حرکت چرخش باد / گاز خارج کن /قفل پا 

 

این حرکت بصورت تخصصی بر روی سیستم گوارش کار می کند . با کمک این حرکت رفع گازهای اضافی معده و دستگاه گوارش امکان پذیر می گردد و اندامهای شکمی نیز ماساژ مناسبی را دریافت می کنند . از این حرکت برای درمان نفخ و پیشگیری از یبوست استفاده می گردد . با انجام صحیح این حرکت یوگا مشکلات زانو تخفیف پیدا کرده و تحت درمان قرار می گیرد . اجرای سوپتاپاوان موکت آسانا در فشار خون بالا ، مشکلات مهره های گردنی و دیسک های بین مهره ای و همچنین سیاتیک می بایست با احتیاط انجام پذیرد . 

 

 بهوجانگ آسانا ( Bhujang asana – Cobra ) یا مار کبری

 

این وضعیت یوگا ، انعطاف پذیری ستون فقرات را افزایش می دهد و به ماهیچه های بازوها و کمر نیرو می بخشد . در بسیاری از متون باستانی یوگا به این نکته اشاره شده است که انجام این وضعیت موجب ارامش درونی ، تمرکز و تقویت راده نیز می گردد . همچنین این حرکت برای قاعدگی های نامنظم و یبوست موثر است . وضعیت کبری به طور اختصاصی بر روی قسمت بالای ستون فقرات کار می کند و موجب افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات و انبساط قفسه سینه میگردد . از دیگر فوائد این وضعیت تقویت عضلات ران به همراه کشش مناسب عضله چهارسر ران می باشد که در کاهش دردهای زانو و برطرف شدن مشکلات آن بی تأثیر نیست .

 

 تذکر : در بیماری های فتق و همچنین بیماری های گوارشی  و روده ای حتماً اجرای حرکت می بایست تحت نظر مربی مجرب انجام پذیرد . در زمان سر درد و نیز در صورت بیماری های سندروم تونل کارپل ، صدمات پشت و بیماری های مربوط به دیسک بین مهره ای و همچنین پرکاری تیروئید اجری وضعیت می بایست با احتیاط کامل و به صورت محدود صورت پذیرد .

 

 بلند کردن تک تک پاها 

 

با انجام این حرکات مهم هم برای انجام تمرینات دیگر یوگا آماده می شویم و هم پاها ، قسمت پایین ستون مهره ها ، عضلات و ناحیه شکمی و بازوها را تقویت می کنیم . هدف اصلی ما در اینجا نیز کشش عضلات پشت ران ( همسترینگ ) ، پشت ساق پا و تقویت زانو می باشد .

 

 توجه :در صورتی که از عارضه های کمری رنج می برید حرکت با هردو پا را انجام ندهید و یا با نگهداشتن کف دست ها در کنار بدن و فشار دادن آن ها بر روی زمین از دست ها  در جهت حمایت از کمر کمک بگیرید . همچنین می توانید کف دست ها را در بخش پائینی کمر قرار داده و بدین ترتیب از وارد آمدن فشار به کمر و مهره های کمری جلوگیری نمائید . راه حل دیگر نیز این است که پاشنه پایی که صاف و کشیده بر روی زمین قرار دارد را به دیوار تکیه داده و بلند کردن تک تک پاها را انجام دهید . در مشکلات حاد زانو می توانید زانوهای خود را کمی خمیده نگهدارید . توجه داشته باشید که با خمیده نگهداشتن زانو از فشارهای وارده به مهره های کمری نیز جلوگیری می گردد .

توجه : در راستای پیشگیری از صدمات زانو به خاطر داشته باشید که پیش از اجرای تمام فعالیت های فیزیکی ، حرکات گرم کننده و کشش های مناسب داشته باشید . همچنین اجرای صحیح حرکات از نکات کلیدی و اساسی می باشد ، بنابر این با توان خود و در دامنه حرکتی مناسب خود به اجرای حرکات بپردازید. به عنوان یک اصل مهم و اساسی همواره به آستانه درد و کشش توجه داشته باشید و از کشش بیش از اندازه خودداری کنید . یکی دیگر از مواردی که در آسیب وارد کردن به زانوها نقش مهمی ایفا می کند عارضه چاقی و اضافه وزن است که خود در نتیجه بی تحرکی و عدم توجه به تغذیه صحیح ایجاد می گردد . افزایش وزن موجب افزایش فشار بر روی زانو شده و بعنوان یک ریسک فاکتور قدرتمند آرتروز زانو و دیگر مشکلات آن عمل می نماید . بنابر این با رعایت رژیم غذایی مناسب و بکارگیری سبک زندگی درست وزن خود را متناسب نگهدارید . فراموش نکنید کاهش وزن تا ۷۰ درصد و داشتن تحرک و ورزش تا 50 درصد می‌تواند در کاهش دردهای زانو موثر باشد .

منبع:باشگاه یوگا پرند آزاد


IMAGE علت صدا دادن زانو چیست؟

علت صدا دادن زانو: مفصل زانو، از جمله مفصل های پر حرکت بدن است. صداهایی که در زانوها موجب سائیدگی استخوان ها می شود، هشدار دهنده اند.   اسماعیل ابراهیمی، رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: مفصل زانو، از جمله مفصل های پر حرکت بدن است.وی عنوان کرد: در بعضی افراد که به هنگام بیدار شدن از خواب صداهایی در اطراف مفصل زانو به وجود می آید به دلیل این است که بافت ها به هنگام خواب به شکل کوتاه قرار گرفته اند و با بلند شدن از خواب کشیده می شوند و به حالت اولیه برمی گردند که با صداهایی در ناحیه مفصل زانو به حالت اولیه خود باز می گردند، این صداها خطرناک نیستند و اغلب بی درد هستند.   وی عنوان کرد: صداهایی مانند راه رفتن بر روی برف، نشان از سایش بین استخوان هاست مثل درد ناحیه کشکک  و روی ران ها که نشان می دهد غضروف تخریب شده و استخوان ها روی هم به تدریج در حال سائیده شدن هستند.   وی در خاتمه افزود: صداهای خاص و هر نوع سفتی و علت صدا دادن زانو... Read More...
IMAGE ۱۰ راه درمان پارگی منیسک زانو

همانند سایر آسیب های ناحیه زانو، پارگی منیسک زانو نیز می تواند درد داشته باشد و فرد دیگر نتواند به خوبی راه برود. منیسک قسمتی از غضروف زانوست که به عنوان ضربه گیر و تثبیت کننده مفصل زانو عمل می کند. متاسفانه پارگی منیسک زانو خیلی شایع است. در حقیقت پارگی منیسک، یکی از شایع ترین آسیب های غضروف زانوست. حال ببینیم منیسک چیست و چه نقشی در بدن دارد؟منیسک قسمتی از غضروف زانوست که به عنوان ضربه گیر و تثبیت کننده مفصل زانو عمل می کند. منیسک از ساییدگی استخوان ها به یکدیگر در ناحیه مفصل جلوگیری می کند. با این همه، پیچ خوردگی و چرخش زانو باعث پارگی آن می شود.در برخی موارد، یک تکه از غضروف پاره شده، جدا می شود و در مفصل زانو گیر می کند و باعث قفل شدن زانو می گردد.پارگی منیسک زانو در ورزش های برخوردی مانند فوتبال و در ورزش های غیر برخوردی که نیاز به پریدن دارند مانند والیبال، شایع است.وقتی فرد موقع دویدن، یکدفعه مسیر خودش را تغییر دهد،... Read More...
IMAGE پیشگیری و درمان مشکلات زانو با یوگا

مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است که حرکات لولایی بصورت باز شدن و خم شدن و همچنین تا حدودی حرکات چرخشی حول محور طولی را دارا می باشد . اصولاً مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدگی است و این به جهت نیروهای زیادی است که این مفصل می بایست متحمل شود . شاید تعجب آور باشد که بدانید در حین راه رفتن معادل 1/5برابر وزن بدن به زانو نیرو وارد می شود . این فشار در حین بالا رفتن از پله 3 الی 4 برابر و در حین چمباتمه زدن یا دو زانو نشستن به 8 برابر وزن بدن افزایش می یابد . بنابر این مفصل زانو یكی از مهمترین و محوری ترین مفاصل بدن محسوب شده و می بایست در حفظ سلامتی و نگهداری آن کوشا باشیم . مفصل زانو به وسیله استخوان کشکک از ضربات مستقیم محافظت می شود . ممکن است كشكك زانو در برخی موارد دچار دررفتگی شده و از محل طبیعی خود جابه‌جا شود . دررفتگی کشکک زانو معمولا به علت ضعف عضلات داخلی ران یا تقویت بیش از اندازه عضلات خارجی ران ایجاد می... Read More...
IMAGE قبل از جراحی تعویض مفصل زانو، خوب فکر کنید!

  پژوهشگران آمریکایی در دانشگاه ویرجینیا کشف کرده‌اند که جراحی تعویض مفصل همیشه باعث بهبود زانو نمی‌شود. Read More...
IMAGE آشنايي با حركات زانو و عضلات عمل‎كننده در انجام حركات زانو

مفصل زانو حجيم ترين مفصل بدن است، اما از لحاظ استحكام استخواني ضعيف است و بيشتر به تاندونها و ليگامانهاي اطراف خود اتكا دارد. حرکات زانو1- خم‎شدن زانو)فلکشن): حركت ساق پا به سمت عقب به صورتي كه زاويه بين ساق پا و ران كم شود Read More...
IMAGE درمان های خانگی زانو درد

زانو درد مشکلی است که اغلب به دلیل فرسودگی زانو ایجاد می‌شود. این ناراحتی در هر فردی از سالخورده، تا میان‌سال و کودکان ممکن است دیده ‌شود. البته زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به این مشکل هستند. Read More...
IMAGE زنان و درد زانو

  بابز کورن کسی است که دو مرکز ورزشی ژیمناستیک دارد. معمولا زنان به تناسب اندام خود حساس تر هستند ولی کورن معتقد است زنانی که در این باشگاه ورزش می کنند نباید با حرکات ورزشی غلط به سلامتی اعضای بدن خود آسیب بزنند. کورن می گوید: ” درد زانو چیزی است که تعداد نسبتا زیادی از افراد، آن را تجربه کرده اند.” تجربه درد زانو در زنان عجیب و غیر معمول نیست. چرا که کشیدگی رباط زانو یا ACL معمولا در زنان بیشتر از مردان می باشد. Read More...
IMAGE شایعترین آسیبهای زانو چیست؟

زانو یک ساختار پیچیده دارد و یکی از اغلب مفاصل تحت فشار در بدن است این بزرگترین مفصل و برای حرکت حیاتی و نسبت آسیب، آسیب پذیر می باشد. زانو از شایع ترین آسیب مفصل در ورزشکاران نوجوان با حدود 2.5 میلیون صدمات ناشی از ورزش در سال است. بسیاری از آسیب های زانو را می توان با موفقیت با اقدامات ساده، مانند بریس و تمرینات تقویتی درمان نمود آسیب های دیگر ممکن است نیاز به جراحی برای اصلاح داشته باشد. Read More...
IMAGE آشنایی با جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند درد ناشی از آرتروز شدید را تسکین دهد و به شما کمک کند، بهتر راه بروید. سایش تدریجی با افزایش سن، بیماری‌ها و جراحات ناشی از ضربات ممکن است به غضروف زانو که روی استخوان‌ها را می‌پوشاند آسیب برساند، و مانع از درست کار کردن مفصل زانو شود. اگر شما دچار آرتروز شدید زانو باشید، ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند، جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهید. جراح در حین جراحی تعویض زانو غضروف و استخوان آسیب‌دیده را از مفصل زانوی شما برمی‌دارد و آن را با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌‌کند. این عمل را که "آرتروپلاستی زانو" هم می‌نامند، یکی از رایج‌ترین اعمال جراحی ارتوپدی است. Read More...
IMAGE درمان زانوی پرانتزی با ورزش

اگر از کسی که زانوی پرانتزی دارد بخواهید صاف بایستد، حتما متوجه این مشکل در دو سطح داخلی پاهای او می‌شوید.درست در قسمت داخلی مفاصل زانوها قوس بیش از حدی دیده می‌شود و استخوان‌های ران و ساق پاها در یک خط نیستند!   در اصطلاح زانوی پرانتزی به نوعی از تغییرشکل‌های زاویه‌دار زانو می‌گویند که در آن دو کندیل داخلی ران از یکدیگر فاصله گرفته و نمایی شبیه به کمان یا پرانتز ایجاد می‌کنند. Read More...
ساییدگی کشکک زانو (کندرومالاسی)

اگر ورزشکاری در طول ورزش خود از زانوها بسیار کار بکشد، مثل: دوچرخه سواری، عضله 4 ‌سر زانو ی او ضعیف شده و این عضله قدرت نگه‌داشتن کشکک زانو را ندارد، که این عمل باعث شده تا کشکک خود را بر روی غضروف انداخته و موجب خراشیدگی آن ‌شود، یا کشکک از جای اصلی خود تغییر مکان دهد.   Read More...
IMAGE اگر آرتروز زانو دارید بخوانید

عادت‌های نادرست در زندگی روزمره مانند نشستن به صورت چهارزانو، احتمال آسیب‌دیدگی مفصل زانو را افزایش می‌دهد. مفصل زانو از مهم‌ترین مفاصل بدن است که در هنگام انجام دادن تمامی فعالیت‌ها مانند ایستادن، راه رفتن و حتی نشستن در معرض فشار قرار دارد و به همین علت سلامت آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.متن زیر ما را با ساختمان زانو و مشکلات آن بیشتر آشنا می کند. Read More...
IMAGE ۱۰ روش طلایی برای تسکین زانو درد

این روز ها، زانو درد سن نمی شناسد و حتی جوانان را نیز درگیر می کند. زانو درد ممکن است به طور ناگهانی یا به مرور زمان بروز کند؛ افزون بر این، می تواند خیلی سریع وخیم شود. زانو درد علت های مختلفی دارد؛ از جمله آسیب دیدگی، عمل جراحی، کمبود ویتامین، آرتریت، بیماری یا برنامه غذایی ناسالم.   در این مطلب به نقل از «prevention» به ۱۰ نکته مهم برای تسکین زانودرد اشاره می کنیم. Read More...
IMAGE بعد از تعویض مفصل زانو در دراز مدت باید به چه نکاتی توجه داشت؟

برای بدست آوردن نتیجه خوب از عمل جراحی تعویض مفصل یا آرتروپلاستی زانو باید بعد از جراحی نکات متعددی را رعایت کرد. بدون رعایت این نکات دیر یا زود مفصل مصنوعی دچار مشکل میشود. این فکر که پزشک جراح ارتوپدموقع عمل جراحی تمام کارها را انجام داده و عمل با موفقیت تمام شده درست نیست. بسیاری کارها و مراقبت ها هستند که باید بعد از جراحی انجام شوند. بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باید از انجام ورزش های شدید بدنی اجتناب کرد. خم کردن شدید مفصل زانو ممکن است موجب آسیب دیدن آن شود پس باید از این کار اجتناب کرد. بطور مثال استفاده از توالت های سنتی بعد از جراحی درست نیست. مفاصل طبیعی بدن همه انسانها با کهولت دچار سائیدگی و تخریب میشوند. این جرئی از روند طبیعی پیری است. پس مفاصل بدن و از جمله مفصل زانو عمر محدودی دارد. نمیتوان از مفصل مصنوعی انتظار عمری ابدی داشت.  Read More...
IMAGE تقویت عضلات زانو با تمرینات ورزشی

مفصل زانو از آنجا که یکی از مفاصل پرتحرک بدن است، بیشتر در معرض آسیب قرار دارد و چون وزن بدن را تحمل می کند، تحت فشار بیشتری نیز قرار دارد. در این مطلب ورزش هایی برای بازتوانی ماهیچه های اطراف زانو پیشنهاد می شود که برای بهبود پایدار دردهای مزمن، بازتوانی و تقویت ماهیچه ها ضروری است.   Read More...
 • 20121031_183631r
 • 20121031_183649r
 • 4r
 • 5r
 • 1r
 • 5r
 • 6r
 • 7r
 • 093r
 • 096r
 • 097r
 • 098r
 • 20121202_101110r
 • 20121202_101139r
 • 20121202_101148r
 • IMG_1113r
 • 014r
 • 015r
 • 1r
 • 4r

در ارتباط باشید ...

دکترحمیدرضا یزدی

جراح و متخصص بیماریهای زانو 

تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، بالاتر از مطهری، کوچه چهارم، پلاک ۲۰، واحد ۱۳٫

شماره های تماس : ۰۲۱۸۸۵۲۵۸۵۹ – ۰۲۱۸۸۵۳۲۵۸۹     

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حاضرین در سایت

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم