Get Adobe Flash player

زنان و درد زانو

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


بابز کورن کسی است که دو مرکز ورزشی ژیمناستیک دارد. معمولا زنان به تناسب اندام خود حساس تر هستند ولی کورن معتقد است زنانی که در این باشگاه ورزش می کنند نباید با حرکات ورزشی غلط به سلامتی اعضای بدن خود آسیب بزنند.

کورن می گوید: ” درد زانو چیزی است که تعداد نسبتا زیادی از افراد، آن را تجربه کرده اند.” تجربه درد زانو در زنان عجیب و غیر معمول نیست. چرا که کشیدگی رباط زانو یا ACL معمولا در زنان بیشتر از مردان می باشد.

 

یکی از عللی که زنان در مشکلات زانو مستعدتر از مردان هستند، آناتومی و ساختار بدن آنها است. مثلا لگن خاصره زنان پهن تر است، به عبارت دیگر در جایی که استخوان های ران به زانو متصل می شوند به علت شکل لگن، فشار بیشتری در ضمن کشیدگی رباط های زانو وارد می شود.

عدم تعادل بین ماهیچه چهار سر ران، ماهیچه های بالای ران، زردپی زانو و ماهیچه های پشت ران در ایجاد مشکلات زانو مؤثر است. به علاوه فضای قرارگرفتن ACL در زنان باریک تر از مردان است بنابراین آنها در حین فعالیت، در معرض صدمه بیشتری قرار می گیرند.

علت دیگر هورمونهای زنانه است که در آسیب زدن به زانو نقش دارد. تغییر سطح هورمون ها در طی عادت ماهیانه زنان، مفصل لولایی را شل و سست کرده و خطر صدمه به زانو را افزایش می دهد. تغییر سطح هورمون در دختران نوجوان تازه به بلوغ رسیده، دلیل اصلی آسیب های ACL می باشد.

بنابراین بایستی آگاهی عمومی مردم را نسبت به آناتومی، شکل بدن و سبک زندگی زنان بالا برد. نوع ورزش زنان بالای 40 سال با زنان جوانی که ورزشکار هستند بایستی متفاوت باشد. ورزش هایی مانند والیبال، بسکتبال و فوتبال که حرکات پرشی و تغییر ناگهانی زانو در آنها زیاد است، برای زانوی زنان بسیار مضر است. سرعت آسیب های ACL در بین زنان در تمام جهان رو به افزایش است و بیشتر به خاطر جنبه مالی و جوایزی که وجود دارد امروزه زنان بیشتر به سمت مسابقات ورزشی کشیده شده اند. در سنین بالاتر ورم مفاصل نیز به مشکلات زانو اضافه می شود.

برخی زنان رنج عمل جراحی زانو برای تعویض زانوی طبیعی با زانوی مصنوعی را به جان می خرند. و امروزه ساخت زانوهای مصنوعی در اندازه های مختلف و برای جنس زن یا مرد، روز به روز در حال افزایش است. اما به این معنا نیست که برای همه زنان، زانوی مصنوعی بهترین جایگزین باشد. برای این که جایگزینی زانوی مصنوعی نتیجه بهتری دهد نیاز به تعامل بیشتر بین پزشک و بیمار است، همچنین بستگی به عواملی مثل سن، وزن و سطح فعالیت روزانه نیز دارد. در برخی کشورها MRI زانوی بیمار به شرکت مربوطه داده می شود و شرکت به طور ویژه برای آن شخص، زانوی مصنوعی که نزدیک ترین حالت به زانوی طبیعی وی را دارد می سازد. اما این روش هزینه بسیار سنگینی دارد.

راه هایی وجود دارد تا سرعت ایجاد مشکلات زانو را کاهش داد.

راه های تقویت زانو
 • انجام ورزش هایی که ماهیچه چهار سر ران و عضلات عقب ران را تقویت می کند.
 • کم کردن وزن، فشار کمتری را به زانو تحمیل می کند.
 • از کفش های خود مطمئن شوید تا کفشی باشد که قوزک پا را از آسیب دیدن حفظ کند.
 • ورزش هایی مثل شنا، انجام دهید تا فشار کمتری به زانو وارد شود.
 • اگر قهرمان ورزشی هستید ورزش های سبک تری انجام دهید تا وضعیت عصبی عضلانی و واکنش های ماهیچه ای شما بهبود یابد.
 کارهایی که در منزل برای مراقبت از زانو می توانید انجام دهید:


درد زانو به علت فعالیتی شدیدتر از حد معمول ایجاد می شود و به آرامی پیشرفت می کند، بنابراین با مدیریت این درد می توانید آن را تا حدودی کنترل کنید.

درد زانویی که نسبتا کم است و با یک آسیب جزئی اتفاق می افتد، یک یا دو روز در منزل مراقبت های لازم را انجام دهید تا ببینید مؤثر هست یا نه. اگر مؤثر نبود باید به پزشک مراجعه شود.

 • بهبود دردهای طولانی مدت که ناشی از ورم مفاصل است اغلب با کم کردن وزن و انجام ورزش هایی که ماهیچه های اطراف زانو را تقویت کند، رابطه مستقیم دارد.
 • استراحت: از حرکات خیلی شدید و دردناک زانو اجتناب کنید ولی هیچ گاه ورزش و تحرک را کنار نگذارید. سعی کنید فعالیت هایی انجام دهید که زانو را کمتر آزرده کند مانند شنا به جای دویدن، دوچرخه سواری به جای تنیس.
 • در جراحت های حاد تا چند روز از حرکت زانو خودداری کنید و تا مدت کوتاهی حتی از چوب زیر بغل برای راه رفتن کمک بگیرید.
 • هر روز 15 تا 20 دقیقه روی زانوهایتان یخ بگذارید به این شکل که تکه های یخ یا حتی سبزی یا مواد فریزری یخ زده را در حوله ای پیچیده و روی زانو بگذارید.
 • نوار یا پارچه ای را دور زانو بپیچید تا تورم و اماس زانو را کنترل کند. نوار یا باند را به اندازه ای سفت کنید که باعث درد و ناراحتی نشود.
 • زانو را بالاتر از سطح بدن نگه دارید می توانید بالشت نرمی زیر پا بگذارید تا زانو بالاتر قرار گیرد این کار به کنترل درد و تورم کمک می کند.
 • با تجویز پزشک می توانید داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم مصرف کنید. این داروها ممکن است باعث آزردگی و درد معده شود.
مراجعه به پزشک

اگر علایم زیر را مشاهده کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید:

 • اگر درد زانو به علت برخورد یا ضربه شدید و یا پیچیدگی ناگهانی به وجود آمده است
 • تورم شدید
 • قرمزی
 • نرم و گرم بودن اطراف مفصل زانو
 • داشتن تب بعد از آسیب به زانو
 • درد زیاد که حتی خواب شما را مختل کند.
نیاز فوری به درمان های پزشکی
 • تغییر شکل زانو بر اثر ضربه
 • صدای ترکیدن یا شکستگی در هنگام صدمه به زانو
 • عدم توانایی لمس زانو
 • درد خیلی زیاد
 • ورم ناگهانی مفصل زانو


 

IMAGE علت صدا دادن زانو چیست؟

علت صدا دادن زانو: مفصل زانو، از جمله مفصل های پر حرکت بدن است. صداهایی که در زانوها موجب سائیدگی استخوان ها می شود، هشدار دهنده اند.   اسماعیل ابراهیمی، رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: مفصل زانو، از جمله مفصل های پر حرکت بدن است.وی عنوان کرد: در بعضی افراد که به هنگام بیدار شدن از خواب صداهایی در اطراف مفصل زانو به وجود می آید به دلیل این است که بافت ها به هنگام خواب به شکل کوتاه قرار گرفته اند و با بلند شدن از خواب کشیده می شوند و به حالت اولیه برمی گردند که با صداهایی در ناحیه مفصل زانو به حالت اولیه خود باز می گردند، این صداها خطرناک نیستند و اغلب بی درد هستند.   وی عنوان کرد: صداهایی مانند راه رفتن بر روی برف، نشان از سایش بین استخوان هاست مثل درد ناحیه کشکک  و روی ران ها که نشان می دهد غضروف تخریب شده و استخوان ها روی هم به تدریج در حال سائیده شدن هستند.   وی در خاتمه افزود: صداهای خاص و هر نوع سفتی و علت صدا دادن زانو... Read More...
IMAGE ۱۰ راه درمان پارگی منیسک زانو

همانند سایر آسیب های ناحیه زانو، پارگی منیسک زانو نیز می تواند درد داشته باشد و فرد دیگر نتواند به خوبی راه برود. منیسک قسمتی از غضروف زانوست که به عنوان ضربه گیر و تثبیت کننده مفصل زانو عمل می کند. متاسفانه پارگی منیسک زانو خیلی شایع است. در حقیقت پارگی منیسک، یکی از شایع ترین آسیب های غضروف زانوست. حال ببینیم منیسک چیست و چه نقشی در بدن دارد؟منیسک قسمتی از غضروف زانوست که به عنوان ضربه گیر و تثبیت کننده مفصل زانو عمل می کند. منیسک از ساییدگی استخوان ها به یکدیگر در ناحیه مفصل جلوگیری می کند. با این همه، پیچ خوردگی و چرخش زانو باعث پارگی آن می شود.در برخی موارد، یک تکه از غضروف پاره شده، جدا می شود و در مفصل زانو گیر می کند و باعث قفل شدن زانو می گردد.پارگی منیسک زانو در ورزش های برخوردی مانند فوتبال و در ورزش های غیر برخوردی که نیاز به پریدن دارند مانند والیبال، شایع است.وقتی فرد موقع دویدن، یکدفعه مسیر خودش را تغییر دهد،... Read More...
IMAGE پیشگیری و درمان مشکلات زانو با یوگا

مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است که حرکات لولایی بصورت باز شدن و خم شدن و همچنین تا حدودی حرکات چرخشی حول محور طولی را دارا می باشد . اصولاً مفصل زانو بیش از هر مفصل دیگری در بدن مستعد آسیب دیدگی است و این به جهت نیروهای زیادی است که این مفصل می بایست متحمل شود . شاید تعجب آور باشد که بدانید در حین راه رفتن معادل 1/5برابر وزن بدن به زانو نیرو وارد می شود . این فشار در حین بالا رفتن از پله 3 الی 4 برابر و در حین چمباتمه زدن یا دو زانو نشستن به 8 برابر وزن بدن افزایش می یابد . بنابر این مفصل زانو یكی از مهمترین و محوری ترین مفاصل بدن محسوب شده و می بایست در حفظ سلامتی و نگهداری آن کوشا باشیم . مفصل زانو به وسیله استخوان کشکک از ضربات مستقیم محافظت می شود . ممکن است كشكك زانو در برخی موارد دچار دررفتگی شده و از محل طبیعی خود جابه‌جا شود . دررفتگی کشکک زانو معمولا به علت ضعف عضلات داخلی ران یا تقویت بیش از اندازه عضلات خارجی ران ایجاد می... Read More...
IMAGE قبل از جراحی تعویض مفصل زانو، خوب فکر کنید!

  پژوهشگران آمریکایی در دانشگاه ویرجینیا کشف کرده‌اند که جراحی تعویض مفصل همیشه باعث بهبود زانو نمی‌شود. Read More...
IMAGE آشنايي با حركات زانو و عضلات عمل‎كننده در انجام حركات زانو

مفصل زانو حجيم ترين مفصل بدن است، اما از لحاظ استحكام استخواني ضعيف است و بيشتر به تاندونها و ليگامانهاي اطراف خود اتكا دارد. حرکات زانو1- خم‎شدن زانو)فلکشن): حركت ساق پا به سمت عقب به صورتي كه زاويه بين ساق پا و ران كم شود Read More...
IMAGE درمان های خانگی زانو درد

زانو درد مشکلی است که اغلب به دلیل فرسودگی زانو ایجاد می‌شود. این ناراحتی در هر فردی از سالخورده، تا میان‌سال و کودکان ممکن است دیده ‌شود. البته زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به این مشکل هستند. Read More...
IMAGE زنان و درد زانو

  بابز کورن کسی است که دو مرکز ورزشی ژیمناستیک دارد. معمولا زنان به تناسب اندام خود حساس تر هستند ولی کورن معتقد است زنانی که در این باشگاه ورزش می کنند نباید با حرکات ورزشی غلط به سلامتی اعضای بدن خود آسیب بزنند. کورن می گوید: ” درد زانو چیزی است که تعداد نسبتا زیادی از افراد، آن را تجربه کرده اند.” تجربه درد زانو در زنان عجیب و غیر معمول نیست. چرا که کشیدگی رباط زانو یا ACL معمولا در زنان بیشتر از مردان می باشد. Read More...
IMAGE شایعترین آسیبهای زانو چیست؟

زانو یک ساختار پیچیده دارد و یکی از اغلب مفاصل تحت فشار در بدن است این بزرگترین مفصل و برای حرکت حیاتی و نسبت آسیب، آسیب پذیر می باشد. زانو از شایع ترین آسیب مفصل در ورزشکاران نوجوان با حدود 2.5 میلیون صدمات ناشی از ورزش در سال است. بسیاری از آسیب های زانو را می توان با موفقیت با اقدامات ساده، مانند بریس و تمرینات تقویتی درمان نمود آسیب های دیگر ممکن است نیاز به جراحی برای اصلاح داشته باشد. Read More...
IMAGE آشنایی با جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند درد ناشی از آرتروز شدید را تسکین دهد و به شما کمک کند، بهتر راه بروید. سایش تدریجی با افزایش سن، بیماری‌ها و جراحات ناشی از ضربات ممکن است به غضروف زانو که روی استخوان‌ها را می‌پوشاند آسیب برساند، و مانع از درست کار کردن مفصل زانو شود. اگر شما دچار آرتروز شدید زانو باشید، ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند، جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهید. جراح در حین جراحی تعویض زانو غضروف و استخوان آسیب‌دیده را از مفصل زانوی شما برمی‌دارد و آن را با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌‌کند. این عمل را که "آرتروپلاستی زانو" هم می‌نامند، یکی از رایج‌ترین اعمال جراحی ارتوپدی است. Read More...
IMAGE درمان زانوی پرانتزی با ورزش

اگر از کسی که زانوی پرانتزی دارد بخواهید صاف بایستد، حتما متوجه این مشکل در دو سطح داخلی پاهای او می‌شوید.درست در قسمت داخلی مفاصل زانوها قوس بیش از حدی دیده می‌شود و استخوان‌های ران و ساق پاها در یک خط نیستند!   در اصطلاح زانوی پرانتزی به نوعی از تغییرشکل‌های زاویه‌دار زانو می‌گویند که در آن دو کندیل داخلی ران از یکدیگر فاصله گرفته و نمایی شبیه به کمان یا پرانتز ایجاد می‌کنند. Read More...
ساییدگی کشکک زانو (کندرومالاسی)

اگر ورزشکاری در طول ورزش خود از زانوها بسیار کار بکشد، مثل: دوچرخه سواری، عضله 4 ‌سر زانو ی او ضعیف شده و این عضله قدرت نگه‌داشتن کشکک زانو را ندارد، که این عمل باعث شده تا کشکک خود را بر روی غضروف انداخته و موجب خراشیدگی آن ‌شود، یا کشکک از جای اصلی خود تغییر مکان دهد.   Read More...
IMAGE اگر آرتروز زانو دارید بخوانید

عادت‌های نادرست در زندگی روزمره مانند نشستن به صورت چهارزانو، احتمال آسیب‌دیدگی مفصل زانو را افزایش می‌دهد. مفصل زانو از مهم‌ترین مفاصل بدن است که در هنگام انجام دادن تمامی فعالیت‌ها مانند ایستادن، راه رفتن و حتی نشستن در معرض فشار قرار دارد و به همین علت سلامت آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.متن زیر ما را با ساختمان زانو و مشکلات آن بیشتر آشنا می کند. Read More...
IMAGE ۱۰ روش طلایی برای تسکین زانو درد

این روز ها، زانو درد سن نمی شناسد و حتی جوانان را نیز درگیر می کند. زانو درد ممکن است به طور ناگهانی یا به مرور زمان بروز کند؛ افزون بر این، می تواند خیلی سریع وخیم شود. زانو درد علت های مختلفی دارد؛ از جمله آسیب دیدگی، عمل جراحی، کمبود ویتامین، آرتریت، بیماری یا برنامه غذایی ناسالم.   در این مطلب به نقل از «prevention» به ۱۰ نکته مهم برای تسکین زانودرد اشاره می کنیم. Read More...
IMAGE بعد از تعویض مفصل زانو در دراز مدت باید به چه نکاتی توجه داشت؟

برای بدست آوردن نتیجه خوب از عمل جراحی تعویض مفصل یا آرتروپلاستی زانو باید بعد از جراحی نکات متعددی را رعایت کرد. بدون رعایت این نکات دیر یا زود مفصل مصنوعی دچار مشکل میشود. این فکر که پزشک جراح ارتوپدموقع عمل جراحی تمام کارها را انجام داده و عمل با موفقیت تمام شده درست نیست. بسیاری کارها و مراقبت ها هستند که باید بعد از جراحی انجام شوند. بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باید از انجام ورزش های شدید بدنی اجتناب کرد. خم کردن شدید مفصل زانو ممکن است موجب آسیب دیدن آن شود پس باید از این کار اجتناب کرد. بطور مثال استفاده از توالت های سنتی بعد از جراحی درست نیست. مفاصل طبیعی بدن همه انسانها با کهولت دچار سائیدگی و تخریب میشوند. این جرئی از روند طبیعی پیری است. پس مفاصل بدن و از جمله مفصل زانو عمر محدودی دارد. نمیتوان از مفصل مصنوعی انتظار عمری ابدی داشت.  Read More...
IMAGE تقویت عضلات زانو با تمرینات ورزشی

مفصل زانو از آنجا که یکی از مفاصل پرتحرک بدن است، بیشتر در معرض آسیب قرار دارد و چون وزن بدن را تحمل می کند، تحت فشار بیشتری نیز قرار دارد. در این مطلب ورزش هایی برای بازتوانی ماهیچه های اطراف زانو پیشنهاد می شود که برای بهبود پایدار دردهای مزمن، بازتوانی و تقویت ماهیچه ها ضروری است.   Read More...
 • 20121031_183631r
 • 20121031_183649r
 • 4r
 • 5r
 • 1r
 • 5r
 • 6r
 • 7r
 • 093r
 • 096r
 • 097r
 • 098r
 • 20121202_101110r
 • 20121202_101139r
 • 20121202_101148r
 • IMG_1113r
 • 014r
 • 015r
 • 1r
 • 4r

در ارتباط باشید ...

دکترحمیدرضا یزدی

جراح و متخصص بیماریهای زانو 

تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، بالاتر از مطهری، کوچه چهارم، پلاک ۲۰، واحد ۱۳٫

شماره های تماس : ۰۲۱۸۸۵۲۵۸۵۹ – ۰۲۱۸۸۵۳۲۵۸۹     

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حاضرین در سایت

ما 2 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم